Articles

Here are All the Winners of the The Game Awards 2018!

The Video Game Awards 2018 just wrapped up on Los Angeles and it was an awesome fun-filled night celebrating gaming and people that make it all possible. Here are all the winners!

Game of the Year: God of War

Nominees:

  • Assassin’s Creed Odyssey
  • Celeste
  • Marvel’s Spider-Man
  • Monster Hunter: World
  • Red Dead Redemption II

Best Action Game: Dead Cells

Nominees:

  • Call of Duty: Black Ops 4
  • Destiny 2: Forsaken
  • Far Cry 5
  • Mega Man 11

Best Action/Adventure Game: God of War

Nominees:

  • Assassin’s Creed: Odyssey
  • Marvel’s Spider-Man
  • Red Dead Redemption II
  • Shadow of the Tomb Raider

Best Role Playing Game: Monster Hunter: World 

Nominees:

  • Dragon Quest XI
  • Ni no Kuni II
  • Octopath Traveler
  • Pillars of Eternity II: Deadfire

Best Game Direction: God of War

Nominees:

  • A Way Out
  • Detroit: Become Human
  • Marvel’s Spider-Man
  • Red Dead Redemption II

Best Narrative: Red Dead Redemption II

Nominees:

  • Detroit: Become Human
  • God of War
  • Life is Strange 2: Episode 1
  • Marvel’s Spider-Man

Best Ongoing Game: Fortnite 

Nominees: 

  • Destiny 2: Forsaken
  • No Man’s Sky
  • Overwatch
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Best Art Direction: Return of the Obra Dinn 

Nominees:

  • Assassin’s Creed Odyssey
  • God of War
  • Octopath Traveler
  • Red Dead Redemption 2

Best Score/Music: Red Dead Redemption II 

Nominees:

  • Celeste
  • God of War
  • Marvel’s Spider-Man
  • Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
  • Octopath Traveler

Best Audio Design: Red Dead Redemption II

Nominees:

  • Call of Duty: Black Ops 4
  • Forza Horizon 4
  • God of War
  • Marvel’s Spider-Man

Best Independent Game: Celeste

Nominees:

  • Dead Cells
  • Intro the Breach
  • Return of the Obra Dinn
  • The Messenger

Best Performance: Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption II 

Nominees:

  • Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
  • Christopher Judge as Kratos, God of War
  • Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
  • Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

Games for Impact: Celeste 

Nominees:

  • 11-11 Memories Retold
  • Florence
  • Life is Strange 2
  • The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories

Best Mobile Game: Florence 

Nominees:

  • Donut County
  • Fortnite
  • PUBG MOBILE
  • Reigns: Game of Thrones

Best VR/AR Game: ASTRO BOT Rescue Mission

Nominees:

  • Beat Saber
  • Firewall Zero Hour
  • Moss
  • Tetris Effect

Best Fighting Game: Dragon Ball FighterZ

Nominees:

  • BlazBlue: Cross Tag Battle
  • Soul Caliber VI
  • Street Fighter V Arcade Edition

Best Family Game: Overcooked 2 

Nominees:

  • Mario Tennis Aces
  • Nintendo Labo
  • Starlink: Battle for Atlas
  • Super Mario Party

Best Strategy Game: Into the Breach 

Nominees:

  • Battletech
  • Frostpunk
  • The Banner Saga 3
  • Valkyria Chronicles 4

Best Sports/Racing Game: Forza Horizon 4

Nominees:

  • FIFA 19
  • Mario Tennis Aces
  • NBA 2K19
  • Pro Evolution Soccer 2019

Best Multiplayer Game: Fortnite 

Nominees:

  • Call of Duty: Black Ops 4
  • Destiny 2: Forsaken
  • Monster Hunter: World
  • Sea of Thieves

Best Student Game: Combat 2018

Nominees:

  • Dash Quasar
  • JERA
  • LIFF
  • RE: Charge

Best Debut Indie Game: The Messenger

Nominees:

  • Donut County
  • Florence
  • Moss
  • Yoku’s Island Express

Best Esports Game: Overwatch 

Nominees:

  • CSGO
  • DOTA2
  • Fortnite
  • League of Legends

Best Esports Player: Dominique “SonicFox” McLean 

Nominees:

  • Hajime “Tokido” Taniguchi
  • Jian “Uzi” Zi-Hao
  • Oleksandr “s1mple” Kostyliev
  • Sung-hygeon “JJoNak” Bang

Best Esports Team: Cloud9 

Nominees:

  • Astralis
  • Fnatic
  • London Spitfire
  • OG

 Best Esports Coach: Bok “Reapered” Han-gyu

Nominees:

  • Christian “ppasarel” Banaseanu
  • Danny “zonic” Sorensen
  • Dylan Falco
  • Jakob “YamatoCannon” Mebdi
  • Janko “YNk” Paunovic

Best Esports Event: League of Legends World Championship

Nominees:

  • ELAGUE Major: Boston 2018
  • EVO 2018
  • Overwatch League Grand Finals
  • The International 2018

Best Esports Host: Eefje “Sjokz” Depoortere

Nominees:

  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Alex “Machine” Richardson
  • Anders Blume
  • Paul “RedEye” Chaloner

Best Esports Moment: C9 comeback win in triple OT vs FAZE 

Nominees:

  • G2 beating RNG
  • KT vs IG Base Race
  • OG’s massive upset of LGD
  • SonicFox side switch against Go1 in DBZ

Content Creator of the Year: Ninja

Nominees:

  • Dr. Lupo
  • Myth
  • Pokimane
  • Willyrex

Latest Articles